Baldinė plokštė

     Kietų baldų gamyboje naudojamos įvairios plokštės. Populiariausia iš jų - medžio drožlių plokštė (MDP). Šio tipo plokštės yra gaminamos Lietuvoje bei importuojamos iš įvairių pasaulio šalių, todėl pasirinkimas labai didelis.
     Baldų gamybai mes pagrinde naudojame 10 mm, 18 mm ir 25 mm storio MDP plokštes, pagamintas WODEGO (Vokietija), KRONOPOL (Lenkija), THERMOPAL (Vokietija), EGGER (Austrija) gamyklose.
Yra nustatytas standartas, kurį turi atitikti visų gamintojų plokštės, todėl vartotojas dažniausiai renkasi gamintoją pagal gaminių kainą ir pagal tai, ar už tą kainą gali nusipirkti reikalingą dekorą.
     Šiuo metu baldų gamyboje populiariausia laminuota MDP. Plokštė laminatu gali būti dengiama dviem būdais:

  1. Plokštė užlydoma popieriumi, įmirkytu melamino dervoje - tai yra taip vadinama laminuota plokštė.
  2.  Iš pradžių pagaminamas laminatas: keli sluoksniai popieriaus, mirkyto melamino dervoje, suspaudžiami aukštoje temperatūroje ir aukštame slėgyje.Viršutinis sluoksnis - dekoratyvinis, padengtas permatoma plėvelė, suteikiančia paviršiui stiprumo. Vėliau laminatas užklijuojamas ant plokštės. Taip gaunama MDP dengta aukšto slėgio laminatu (HPL arba CPL).

     Nors vizualiai aukšto slėgio laminatu dengta plokštė praktiškai nesiskiria nuo laminuotos (pirmas variantas), tačiau yra žymiai stipresnė. Juo dengti paviršiai naudojami kaip darbiniai. Įvairių gamintojų aukšto slėgio laminato atsparumo skaičiai skiriasi.
     Lietuvoje HPL dažniausiai naudojamas virtuviniams stalviršiams. Jis labai tiktų ir biuro stalų gamyboje, tačiau šiuo atveju pasirinkimą dažniausiai nulemia kaina.
     Baldo kokybė labiausai priklauso nuo gamybos technologijos. Labai svarbu, kad būtų teisingai parinktos ir užklijuotos briaunos.
     Yra ES reikalavimas, kad medžiagos, iš kurių gaminami baldai, neturėtų savyje chloro. Lietuvoje labai paplitusios PVC briaunos, kurias tik eksportui į Rytus gamina Vakarų gamyklos. Nei vienas Lietuvos gamintojas, gaminantis baldus eksportui į Vakarus, negali naudoti PVC briaunų, plėvelių ir kitų medžiagų, kuriose yra chloro. Tuo tarpu vidaus rinkoje į šiuos reikalavimus nėra atsižvelgiama. Reikėtų naudoti brangesnę medžiagą - ABS.
     Drėgmė į plokštės vidų patenka tik per siūles, todėl reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį į briaunų užklijavimo kokybę. Virtuvės baldams turi būti tinkamai parenkami klijai, kuriais tvirtinamos briaunos. Dažniausiai naudojami klijai - lydalai (termoplastiniai klijai), kurie nuo šilumos suminkštėja ir briaunos gali atšokti. Tokių klijų nerekomenduojama naudoti labai arti viryklės esančioms briaunoms klijuoti.
MDP gali būti dengta natūraliu medžio lukštu (faneruota). Šiuo atveju visos praktinės savybės priklauso nuo lako, kuriuo plokštė bus padengta.
     Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad natūraliu lukštu dengtas baldas esant saulės poveikiui labiau keičia spalvą nei laminuotas.
    Vidutinio tankio medžio plaušo plokštė (MDF). Šios medžiagos gamyba ir panaudojimas sparčiai auga. Daugiausia ji naudojama, kai reikia dažytų, spalvotų paviršių. Ją galima frezuoti, lengviau, patogiau dažyti. Ji taip pat gali būti laminuota. Kadangi nebūtina klijuoti briaunų, paprastesnėmis technologijomis galima išgauti kreivalinijinius paviršius. Lengviau pagaminti plastiškesnius baldus. MDF plokštei turi būti naudojamas labai atsparus lakas. Lakuojama keliais sluoksniais.